kajak canoe


Faering - łódź Wikingów
 
100_0132.maly


        „Bundinn er bátlaus maður” – „Człowiek bez łodzi nie ma wolności” mówi staro norweskie przysłowie.
 Królom i wodzom Wikingów wolności strzegły długie łodzie z głowami smoków na stewach – drakary.Pozostałym mieszkańcom fiordów codzienne poczucie wolności zapewniały znacznie mniejsze i praktyczniejsze łodzie czterowiosłowe – faeringi. Po królach i ich drakarach pozostały tylko opowieści. Faeringi zaś ciągle spełniają ważną rolę w komunikacji między wyspami, rybołówstwie czy wreszcie rekreacji.
     Początek faeringom musiał dać poważny błysk geniuszu, po którym nie było już nic do poprawienia. Przez ponad tysiąc lat udokumentowanej historii w ogóle się nie zmieniły. Współcześnie budowane faeringi są praktycznie identyczne z najstarszym znanym nam egzemplarzem, datowanym na połowę IX w. , faeringiem z Gokstad.

       W wypadku faeringa niezwykle trudno wymyślić coś nowego. Nawet sprzedaż zestawów do samodzielnego montażu ma już długą tradycję: . W XVIII w. wyrzuceni ze swoich domów Szkoci zasiedlili jałowe północne wybrzeża kraju. Szybko okazało się że by przeżyć muszą łowić ryby. Ponieważ nie posiadali własnych tradycji szkutniczych zaczęli sprowadzać z Norwegii faeringi w postaci zestawów do samodzielnego montażu. Montaż faeringów z zestawów dał początek szkockiemu szkutnictwu które na przełomie XIX i XXw. wybudowało gigantyczną flotę łodzi do połowu śledzi.

    
   Faering Hobbo.net zbudowany z wodoodpornej sklejki brzozowej o grubości 6mm nie wymaga laminowania a tylko zaimpregnowania żywicą i pomalowania lakierem (farbą) poliuretanowym.


Ceny:

Plany ......................................0PLN
Zestaw paneli ........................1520PLN
Pełen zestaw .........................2080PLN
Gotowa łódka ........................Tel.

Wyposażenie żeglarskie

Maszt, rejka, fał i okucia ............ 800PLN

żagiel i szoty............................800PLN

ster z okuciami ........................450PLNBy zamówić skorzystaj z formularza kontakowego
« powrót
Copyright © 2004 HOBBO.NET, hosting gd.pl