kajak canoe


SOF - kajak grenlandzki

Prawdziwy kajak grenlandzki.

       Dla mieszkańców Nuuk (osada w południowo zachodniej Grenlandii) kajak od niepamiętnych czasów jest sprzętem codziennego użytku. To właśnie oni zbudowali jeden na Wystawę Światową w Montrealu w 1967 roku. Nie różnił się niczym od kajaków do dziś używanych przez łowców fok. Dzięki wystawie został dokładnie zinwentaryzowany i jego linie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych kajakarstwem grenlandzkim. Posłużył też nam jako pierwowzór dla SOF'a. Ponieważ był dostosowany do innuickich gabarytów musieliśmy dodać mu trochę szerokości i wysokości. Nie przeprowadzaliśmy analizy właściwości nautycznych, zaufaliśmy grenlandzkim budowniczym.

        Kajak który powstał jest bardzo lekki szybki i zwrotny. Nie jest to kajak dla początkujących. By docenić jego walory trzeba już coś umieć. Jego niewielka stabilność początkowa powoduje że w pierwszej chwili SOF wydaje się bardzo wywrotny, jednak w połączeniu z dużą stabilnością wtórną daje łatwość wykonywania zaawansowanych manewrów i świetne zachowanie na fali. Jeśli dodamy do tego niezwykłą łatwość wykonania nim eskimoski to mamy wymarzony kajak do zabawy na morzu. Jednocześnie kajak doskonale się spisuje w innych warunkach.        O ile w kwestii kształtu poszliśmy na maksymalny tradycjonalizm to w konstrukcji szkieletu wykorzystaliśmy nasze doświadczenie ze sklejką i epoksydami. Efektem jest szkielet który składa się jak przestrzenne puzzle, a po potraktowaniu go żywicą epoksydową staje się monolityczną klatką o doskonałym współczynniku wytrzymałości do wagi.
        Taki szkielet obszywamy tkaniną poliestrową, którą następnie imregnuje się bądź lakierem pliuretanowym (daje białe lekko przejrzyste wykończenie) lub hypalonem.

SOF jest bardzo szybki i łatwy do zbudowania. Świetnie się nadaje na różnego rodzaju warsztaty i pokazy.       Na warsztatach "Rzeki bez Granic" w Nowym Dworze Mazowieckim uczestnicy bez żadnego wcześniejszego doświadczenia szkutniczego zbudowali SOF'a w cztery dni.

Cena:
Zestaw wszystkich elementów i materiałów potrzebnych by zbudować SOF'a, bez impregnatu  kosztuje  1220PLN.
Gotowa łódka bez impregnatu to 2500PLN
impregnaty:
poliuretan bezbarwny 200PLN
poliuretan alifatyczny (szary lub beżowy) 450PLN
inne kolory wg RAL za osobną dopłatą

By zamówić skorzystaj z formularza kontaktowego.


« powrót
Copyright © 2004 HOBBO.NET, hosting gd.pl