kajak canoe


Jak dopasować kokpit

        Każdy kto choć trochę zagłębił się w technikę pływania kajakiem wie, że dopasowanie kokpitu jest niezwykle ważne dla poprawnego wykonania nawet podstawowych manewrów. Co więcej, wielu z tych co mieli szczęście pływać w kajakach z „doskonale” dopasowanymi kokpitami twierdzi, że udoskonalając kokpit można zyskać więcej niż wybierając kajak.

Najprostszym i jednocześnie dającym najlepsze rezultaty sposobem na dopasowanie kokpitu jest wyposażenie swojego kajaka w siedzisko i komplet oparć wykonanych ze specjalnej pianki. Poniższy artykuł opisuje jak sie do tego zabrać.

Z dostępnych na rynku materiałów zdecydowanie najlepszy jest MINICEL M-200. Jest to usieciowana pianka polietylenowa, o bardzo małych zamkniętych pęcherzykach. Zupełnie nie chłonie wody, nie odkształca sie trwale, jest dostatecznie miękka by być wygodnym siedzeniem i dostatecznie twarda by wyciąć z niej klocki na kolana. Do tego jest lekka trwała i łatwa w obróbce. MINICEL L-200 jest trochę miększa i bardziej podatna na uszkodzenia, ale poza tym ma te same właściwości. Obie są wykorzystywane do indywidualnej produkcji siedzisk i podpórek w kajakach.Wyposażenia kokpitu najwygodniej zrobić z pianki o grubości 75mm (3').

MINICEL można ciąć zębatym nożem lub piła do drewna o małych zębach. Do modelowania kształtu można użyć małej szlifierki kątowej z tarczą do szlifowania metalu, zdzieraków STANLEY, lub po prostu gruboziarnistego papieru ściernego (40). Do ostatecznego wygładzenia powierzchni nadaje się szlifierka orbitalna z drobnym papierem (100) można to też zrobić ręcznie papierem ściernym(80) prowadzonym w jednym kierunku. Pracując szlifierką należy ja trzymać pod niewielkim kątem do powierzchni pianki i prowadzić do siebie. Wszystkie narzędzia do obróbki MINICEL muszą być ostre. Zdzierak używany wcześniej na jakimś innym materiale już nie będzie ciął pianki.


SIODEŁKO

Aby wyposażyć kajak w siodełko z MINICEL należy najpierw wymontować siodełko fabryczne. W kajakach laminatowych często sprowadza się to do wycięcia podwieszonego siodełka zaraz poniżej zrębnicy kokpitu.kajaki_386.jpg Niektórzy próbują udoskonalić istniejące siodełko poprzez doklejanie do niego kawałków pianki, ale jest to bardziej skomplikowane a i rezultaty rzadko kiedy są chociażby zadowalające. Demontując siodełko dobrze jest zaznaczyć jego położenie i w zależności od wcześniejszych doświadczeń z tym kajakiem nowe umieścić w tym samym miejscu lub lekko przesunięte. Do zrobienia siodełka potrzebujemy kawałka pianki długiego na około 35cm i o szerokości pomiędzy trochę większą niż szerokość naszych bioder a szerokością kajaka. Najpierw musimy wpasować blok pianki do kajaka. Są na to dwa sposoby;

Pierwszy - wkładamy przycięty na szerokość blok pianki do kajaka i używając dystansu równego odległości spodu pianki od dna rysujemy profil dna na przodzie i tyle pianki.

Drugi - zaznaczamy w kajaku tył i przód siodełka i robimy szablony przy pomocy których narysujemy kształt dna piance.

Przerysowując z szablonów na piankę należy zwrócić uwagę by nie były skręcone względem siebie. Po przeniesieniu zarysu dna na piankę bierzemy piłę lub nóż i tniemy tak blisko linii jak nam pozwoli odwaga. Następnie zdzierakiem lub grubym papierem doprowadzamy kształt do perfekcji. Gdy nasz blok pianki pasuje już do kajaka możemy zabrać się za modelowanie siedziska.

Najpierw trzeba wykonać parę pomiarów.

 • Bierzemy kawałek kartonu, takiego z tekturą falistą w środku,kładziemy go na podłodze i energicznie siadamy na nim. Powinniśmy w ten sposób zrobić w nim dwa wgłębienia. Mierzymy odległość pomiędzy ich środkami.

 • Rysujemy na bloku pianki linie centralną biegnącą wzdłuż kajaka i linie poprzeczną w odległości ok 13cm od tyłu pianki.

 • Na linii poprzecznej zaznaczamy odległość zmierzoną z kartonu tak by jej końce były w jednakowej odległości od linii środkowej. Zaznaczamy te punkty.

 • Mierzymy grubość pianki w zaznaczonych punktach. Wiercimy w nich otwory o głębokości mniejszej o 15mm niż grubość pianki. Będą nam pokazywały gdzie siodełko ma być najgłębsze i ile materiału trzeba jeszcze wybrać

 • Na przedniej ścianie pianki rysujemy orientacyjny kształt siodełka.


Teraz możemy wziąć nóż i wyrżnąć ten materiał który na pewno musi pójść, a następnie szlifierką kątową wymodelować siedzisko. Z tą czynnością warto wyjść na dwór (kurz).kajaki_395.jpgJeśli nie mamy szlifierki można to zrobić grubym papierem ściernym lub ostrzem od zdzieraka z ułamanym i zaokrąglonym jednym końcem. W miarę jak zbliżamy się do ostatecznego kształtu coraz częściej próbujemy siodełko w kajaku by sprawdzić, które miejsca wymagają jeszcze poprawek.W tej fazie nie ma sie co śpieszyć, to siodełko musi być super wygodne. Gdy nie znajdziemy już nic do poprawienia, możemy wygładzić siodełko drobnym papierem aż do uzyskania gładkiej aksamitnej powierzchni. Teraz zostało tylko przymocować nasze dzieło do kajaka, możemy bądź przykleić je klejem typu butapren, bądź przymocować przy pomocy rzepów. Obie metody mają swoich zwolenników.


OPARCIE

Najlepsze są oparcia typu BACK BAND. Jeśli kajak nie jest w nie wyposażony fabrycznie to najprościej wybrać jedno z dostępnych na rynku i zamontować zgodnie z instrukcją producenta.


PODPORKI NA BIODRA [hip braces]

Podpórki na biodra, utrzymują kajakarza po środku siodełka i ułatwiają utrzymanie się w kajaku po wywrotce. Są to szerokie na jakieś 15cm klocki z pianki zamontowane po obu stronach siodełka tak by przylegały do nóg nie uciskając ich. Powyżej nóg rozszerzają sie o 3-4cm dając oparcie nie tylko na boki ale i do góry. Utrudnia to trochę wsiadanie i wysiadanie z kajaka ale bardzo ułatwia manewrowanie nim , a zwłaszcza wykonywanie eskimoski. W związku z utrudnionym wysiadaniem po zamontowaniu hip braces dobrze jest poprosić kogoś o asekurację i poćwiczyć kabinowanie się by sprawdzić czy nie sprawia nadmiernych problemów.

Jeśli kajak posiada hip plates (płaskie elementy wzmacniające biegnące od pokładu do dna kajaka po obu stronach siodełka) to wykonanie hip braces jest stosunkowo łatwe. należy wyciąć z pianki dwa klocki o wymiarach odpowiadających wysokości i szerokości hip plates, a następnie wymodelować stronę przylegającą do nóg podobniejak modelowaliśmy siodełko. Gotowe przyklejamy do hip plates klejem typu butapren.

Jeśli natomiast kajak nie posiada hip plates, podpórki muszą być klejone do burt i pokładu kajaka. By miały odpowiednią sztywność i szerokość robimy je z dwóch kawałków pianki sklejonych tak by płaszczyzna klejenia była prostopadła do długości kajaka. Gotowe bloki pianki musimy dopasować do kajaka. Robimy to w następujący sposób:
 • wsiadany do kajaka i ustalamy gdzie chcemy mieć podpórki, zaznaczamy ich przednia i tylna krawędź.

 • robimy szablony wnętrza kajaka, oddzielny dla przedniej i tylnej krawędzi pianki. Można je zrobić z grubego (co najmniej 3mm), miękkiego drutu (miedzianego lub aluminiowego, gruba cyna lutownicza też się nadaje) lub wyciąć z kawałka kartonu.

 • przerysowujemy kształt szablonów na piankę i nożem lub piłką obcinamy nadmiar materiału tak by blok pianki był trochę większy od szablonów;

 • przy pomocy zdzieraka lub grubego papieru ściernego i kolejnych przymiarek dopasowujemy bloki pianki do kajaka. Powinny wchodzić lekko ściśnięte i przylegać całą powierzchnia do kajaka. Pianka spasowana zbyt luźno będzie miała tendencje do odklejania się.

Następnie możemy przystąpić do modelowania strony przylegającej do nóg. Ponieważ hip braces są łatwo dostępne końcowe poprawki i wygładzanie można zrobić po wklejeniu ich do kajaka.


PODPÓRKI NA KOLANA [knee braces]

Niezwykle ważny a jednocześnie najtrudniejszy do wykonania element wyposażenia kokpitu. Dobre knee braces powinny dawać oparcie kolanom zarówno po wewnętrznej jak i po zewnętrznej stronie. Strona wewnętrzna powinna być masywniejsza gdyż to ona przenosi większe obciążenie. Ze względu na dużą różnorodność kształtu pokładu nie można podać jednolitej metody wykonania tych podpórek, ograniczę się więc to ogólnych zasad.

 • siedząc w kajaku zaznaczamy pod pokładem miejsce gdzie powinno przylegać kolano.

 • Zaznaczamy linie prostopadłe do kajaka ok 7cm przed tym miejscem i 17cm za.

 • Wpasowujemy miedzy te linie klocek pianki tak by od zewnątrz przylegał do burty a od wewnątrz wystawał jakieś 2cm do kokpitu.Ponieważ pokład miewa w tym miejscu bardzo skomplikowany kształt, często dobrym pomysłem jest wypełnienie zagłębień w nim mniejszymi kawałkami pianki, zeszlifowanie ich na płasko a dopiero potem pasowanie całego klocka.

 • Zaznaczamy dokładnie jego położenie tak by przy każdej przymiarce wkładać go w to samo miejsce, metodą kolejnych przybliżeń modelujemy miejsce na kolano.

 • Modelujemy wewnętrzną część podpórki tak by łatwo dało się włożyć kolano na miejsce, a potem wyjąć i żeby jej koniec od strony kokpitu ładnie pasował do zrębnicy. Ostateczne wygładzanie tej części można zrobić juz po wklejeniu podpórki.

Gotowe, teraz na wodę wykonywać ewolucje które wcześniej wydawały się nam niedostępne. Jeśli okazałoby sie ze jakieś miejsca wymagają poprawek to można to bez trudu zrobić przy pomocy zdzieraka lub papieru ściernego. Przez cały czas modelując podpórki należy pamiętać o generalnej zasadzie; maksymalna powierzchnia podparcia, minimum nacisku.

Pianka MINICEL nadaje sie też doskonale na grodzie do kajaków polietylenowych i laminatowych.


Lektura uzupełniająca:
http://www.kayakfit.com
http://www.oneoceankayaks.com/Wshophtm/kayakseat18a.htm
http://home.clear.net.nz/pages/grantglazer/kayak/Hintsseats.htm


Marcin Sochaj Hobbo.net
« powrót
Copyright © 2004 HOBBO.NET, hosting gd.pl