kajak canoe


Dlaczego warto szyć i laminować?

Jest wiele powodów, dla których tysiące ludzi na całym świecie decydują się na samodzielną budowę łódki w technologii szycia i laminowania. Wymienienie ich wszystkich jest bezcelowe i zapewne niemożliwe. Warto jednak przyjrzeć się tym najważniejszym.

1

Samodzielna budowa łodzi jest wspaniałą relaksującą przygodą, pozwalającą w pełni poznać radość tworzenia pięknego przedmiotu.

2

Budowa łódki kupionej w zestawie jest najprostszą dostępną metodą na samodzielne zbudowanie łódki. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Jest to aktualnie najpopularniejsza na świecie metoda amatorskiej budowy łodzi i nie zdarza się, by okazała się dla kogoś za trudna.

3

Potrzebnych jest tylko kilka prostych narzędzi: wiertarka, kombinerki, waga kuchenna, trochę małych ścisków, wałki do żywicy, pędzel lub dwa, nożyce, szlifierka (niekoniecznie), piłka otwornica lub wyrzynarka (jeśli się zdecydujemy na robienie luków).

4

Nie wymaga dużo miejsca. Wystarczy zadaszona przestrzeń (ogrzewana zimą ), o 1 m dłuższa i 1,5 m szersza od budowanej łódki.

5

Jest bardzo szybka - zbudowanie kajaka zajmuje na ogół 60-70 godzin rozłożonych na 3-4 tygodnie. Prostota technologii pozwala na budowanie kajaka w miarę naszych czasowych możliwości. Nie ma więc konieczności specjalnego wygospodarowywania czasu i intensywnej, męczącej pracy.

W efekcie otrzymujemy doskonałą łódkę...

...bardzo lekką

Przy zastosowaniu lekkiej sklejki (okoume) kajak zbudowany w tej technologii będzie ważył tyle, co kajak kewlarowo-węglowy o tych samych wymiarach i wytrzymałości, czyli ok. 30% mniej niż analogiczny kajak z laminatu zbrojonego tkaniną szklaną, o kajaku polietylenowym nawet nie wspominając. W wypadku łodzi wiosłowych i żaglowych te różnice są jeszcze większe.

...bardzo sztywną i mocną

Drewno posiada właściwości strukturalne i mechaniczne, którym nie dorównują inne materiały. Również cena drewna jest bezkonkurencyjna w stosunku do ceny materiałów o zbliżonych właściwościach. Dlatego drewno jest powszechnie stosowane tam, gdzie sztywność i odporność na obciążenia musi iść w parze z małą wagą, np. w rdzeniach nart wyczynowych. Wysokiej klasy sklejka poprzez odpowiednie dobranie gatunku drewna i odpowiednie ułożenie kierunku włókien zyskuje jeszcze lepsze właściwości. Sklejka pokryta z obu stron warstwą tkaniny szklanej i epoksydu tworzy konstrukcję typu sandwich - sztywniejszą od elementów składowych. Praktycznie monolityczna skorupa łódki daje jej dodatkową sztywność.

...wymagającą niewiele konserwacji

Dzięki całkowitemu pokryciu sklejki laminatem unikamy wszystkich problemów tradycyjnie związanych z konserwacją drewna. Bieżąca konserwacja sprowadza się do spłukania łódki wodą po każdym pływaniu w celu usunięcia piasku i innych zabrudzeń. Co 3-4 lata, w zależności od intensywności eksploatacji, można lekko przeszlifować dno łódki i pomalować je warstwą lakieru. Po tej operacji (zajmującej parę godzin) łódka będzie jak nowa.

...tanią

Oczywiście można kupić gotową łódkę taniej niż nasz zestaw, ale będzie to łódź nieporównywalnie cięższa i słabsza, a i pod innymi względami ustępująca łodzi wykonanej w technologii szycia i laminowania.

i piękną

Naturalne piękno drewna jest niemożliwe do podrobienia w żadnym innym tworzywie. A ponieważ włożymy w powstanie naszej łódki czas i serce, będzie ona dla nas najpiękniejsza na całym świecie

« powrót
Copyright © 2004 HOBBO.NET, hosting gd.pl